ZADEVA: Pravilnika o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih – izvajanje četrtega odstavka 49. člena
Spoštovani,
kot vam je znano, je dne 12. 4. 2022 na tukajšnjem ministrstvu potekal sestanek v zvezi z ureditvijo plačil sodnim izvedencem, sodnim cenilcem in sodnim tolmačem, na katerem so poleg predsednika Strokovnega sveta za sodno izvedenstvo, sodno cenilstvo in sodno tolmačenje sodelovali tudi predstavniki Ministrstva za finance in Finančne uprave Republike Slovenije, Vrhovno sodišče Republike Slovenije pa sta zastopali ga. Tina Brecelj, vodja službe za odnose z javnostmi in ga. Marijana Karat, namestnica vodje Finančne službe.
Na sestanku je bila izpostavljena problematika povračil visokih materialnih stroškov, s katerimi se srečujejo predvsem sodni izvedenci in sodni cenilci, ko za popolno izdelavo izvida in mnenja ali cenitve potrebujejo, da se predhodno izdela kakšna analiza, meritev, preiskava ali kakšno drugo opravilo. Sodni izvedenec oziroma sodni cenilec potrebno opravilo naroči pri podizvajalcu in to storitev tudi plača, sodišče pa ta znesek sodnemu izvedencu ali sodnemu cenilcu nato povrne kot materialni strošek. Ti prejemki se sodnim izvedencem in sodnim cenilcem štejejo v davčno osnovo, saj se z davčnega vidika obravnavajo kot dohodek, ne kot materialni strošek.
Ker je bilo ministrstvo s tozadevno problematiko seznanjeno že pred časom, je bila s spremembo Pravilnika o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih (v nadaljevanju pravilnik) dopolnjena določba 49. člena pravilnika, ki ureja povrnitev stroškov. Drugi odstavek 49. člena pravilnika določa, da se materialni stroški za analize, meritve, preiskave in druga opravila, potrebna za izdelavo izvida in mnenja oziroma cenitve, obračunajo po veljavni ceni poslovnih subjektov, ki te storitve opravljajo, če to ni mogoče, pa v višini, kot se običajno plačuje za take stroške. Četrti odstavek 49. člena pravilnika pa določa, da se sodnemu izvedencu oziroma sodnemu cenilcu, če analize, meritve, preiskave ali drugega opravila, potrebnega za izdelavo izvida in mnenja oziroma cenitve ni opravil sam, na podlagi predloženega računa povrne strošek že plačane storitve v neto znesku ali pa se opravljena storitev na podlagi predloženega računa plača neposredno izvajalcu storitve. Prav slednja možnost, torej da sodišče na podlagi predloženega računa potrebno storitev plača neposredno izvajalcu, bi rešila težavo, ki jo iz davčnega vidika izpostavljajo sodni izvedenci in sodni cenilci v primeru, da jim sodišče naknadno povrne znesek, ki so ga za analize, meritve, preiskave ali druga opravila plačali podizvajalcu.
Ker sta na navedenem sestanku predstavnika Strokovnega sveta navedla, da se navedena možnost neposrednega plačila po četrtem odstavku 49. člena pravilnika ne uporablja v enaki meri na vseh sodiščih, vas vljudno prosimo, da se vsa sodišča v največji možni meri poslužujej možnosti neposrednega plačila analiz, meritev, preiskav in drugih opravil, ki jih sodni izvedenci in sodni cenilci potrebujejo za celovito izdelavo izvida in mnenja ali cenitve.
Prijazen pozdrav,
mag. Marjana Glušič
sekretarka
Priloga: placevanje-stroskov-zunanjim-izvajalcem-sodnega-izvedenca-ali-sodnega-cenilca.pdf
smernice-za-izdelavo-izvedeniskega-mnenja-oziroma-cenitve.pdf
Zadeva: ZSICT – Tolmačenje 23. člena ZSICT
Spoštovani,
tukajšnje ministrstvo ste zaprosili za uradno mnenje v zvezi s spremembo 23. člena Zakona o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih. V nadaljevanju vam podajamo naše pojasnilo.
Določba 23. člena Zakona o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih (v nadaljevanju: ZSICT), ki ureja dolžnost sporočanja podatkov, je bila spremenjena z Zakonom o debirokratizaciji (v nadaljevanju: ZDeb), ki je bil sprejet 27. 12. 2021, veljati pa je začel 22. 1. 2022. Besedilo veljavne določbe 23. člena ZSICT, spremenjene s 30. členom ZDeb in razveljavljene določbe 23. člena ZSICT (Uradni list RS, št. 22/18) je razvidno iz spodnje preglednice (preglednico si lahko ogledate v dokumentu v prilogi).
Iz gradiva Predloga ZDeb, ki ga je Vlada RS poslal Državnemu zboru dne 22. 9. 2021, in ki v 32. členu (veljavni 30. člen ZDeb) spreminja 23. člen ZSICT, izhaja, da je namen spremembe predvsem črtanje drugega odstavka 23. člena ZSICT, ki določa, da morajo sodni izvedenci, sodni cenilci in sodni tolmači posredovati ministrstvu pisno izjavo, da so vsi podatki, ki se v zvezi z njimi vodijo v imeniku, točni, oziroma sporočiti podatke, ki so spremenjeni, in sicer do konca januarja v posameznem koledarskem letu. Predlagatelj je menil, da je določba nepotrebna in da predstavlja administrativno obremenitev sodnih izvedencev, sodnih cenilcev in sodnih tolmačev, saj imajo sodni izvedenci, sodni cenilci in sodni tolmači sami interes, da so njihovi kontaktni podatki, navedeni v imeniku, točni, saj so nujno potrebni za izvajanje njihovih nalog oziroma storitev.
Obveznost, da morajo sodni izvedenci, sodni cenilci in sodni tolmači ministrstvu sporočiti spremembe podatkov, ki izhaja iz prvega odstavka 23. člena ZSICT je ostala, dodan je bil le rok, in sicer da morajo spremembe sporočiti najpozneje v treh dneh. Dodatno pa je bilo v besedilu veljavnega prvega odstavka 23. člena ZSICT na podlagi mnenja Zakonodajno-pravne službe Državnega zbora (v nadaljevanju: ZPS) o Predlogu ZDeb, z dne 17. 11. 2021, upoštevano, da beseda »pisno« označuje obliko, v kateri je treba sporočiti spremembo. Vlogo v pisni obliki pa je organu mogoče posredovati na več načinov (npr. po pošti, po elektronski poti, izročiti neposredno).
Sankcija, ki jo določa veljavni drugi odstavek 23. člena ZSICT, in sicer da se lahko sodnemu izvedencu, sodnemu cenilcu ali sodnemu v primeru, da ministrstva ne obvesti o spremembi podatkov v roku treh dni, izreče disciplinski ukrep po 1. točki prvega odstavka 29. člena ZSICT, je bila prav tako dodana na podlagi mnenja ZPS. Ta je namreč poudarila, da se imenik sodnih izvedencev, sodnih cenilcev in sodnih tolmačev upravlja z namenom zagotavljanja pravne varnosti v postopkih pred sodišči in drugimi državnimi organi in za odločanje in vodenje postopkov po tem zakonu (22. člen ZSICT), in ne v interesu sodnih izvedencev, cenilcev in tolmačev ter opozorila na pravno praznino v zvezi z morebitno opustitvijo dolžnosti glede sporočanja podatkov.
Spremembe tretjega in četrtega odstavka so le redakcijske narave, peti odstavek pa je ostal nespremenjen.
Prijazen pozdrav,
Rado Fele
generalni direktor
Priloge:
Zadeva: ZSICT – pojasnilo v zvezi s preverjanjem strokovnosti na podlagi 27. člena ZSICT
Spoštovani,
z gornjim elektronskim zaprosilom ministrstvo naprošate za stališče do 27. člena Zakona o sodnih izvedencih, sodni cenilcih in sodnih tolmačih v povezavi s 6. členom Zakona o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2, ki določa tudi začasno ustavitev teka materialnih rokov. Navajate, da je bilo sodnim tolmačem v obdobju, ko roki po navedenem zakonu zaradi nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) niso tekli, onemogočeno uresničevanje pravice in dolžnosti stalnega strokovnega izpopolnjevanja in prosite za naše stališče v zvezi s tem.
V nadaljevanju vam podajamo naše pojasnilo. Po Zakonu o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) (v nadaljevanju: ZZUSUDJZ) je bil tek rokov v upravnih in drugih javnopravnih zadevah, ki nimajo značaja upravne zadeve po 2. členu Zakona o splošnem upravnem postopku, za opravljanje procesnih dejanj strank in za izpolnitev njihovih materialnih obveznosti ter rokov za opravljanje procesnih dejanj upravnih in drugih državnih organov, organov samoupravnih lokalnih skupnosti in nosilcev javnih pooblastil in za izdajanje upravnih aktov ustavljen med 29. 3. 2020 in 31. 5. 2020. Dne 1. 6. 2020 pa je že začel veljati Sklep o ugotovitvi prenehanja razlogov za začasne ukrepe v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19).
Ker je obveznost strokovnega izpopolnjevanja sodnih izvedencev, sodnih cenilcev in sodnih tolmačev iz prvega odstavka 26. člena Zakona o sodnih izvedencih sodnih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih (v nadaljevanju: ZSICT) v povezavi z obveznostjo preverjanja strokovnosti iz prvega in drugega odstavka 27. člena ZSICT šteti kot materialno obveznost, se rok za predložitev dokazil o strokovnem izpopolnjevanju iz prvega odstavka 27. člena ZSICT podaljša ,za čas, ko po ZZUSUDJZ roki niso tekli. Gre natančno za 64 dni.
Podrobneje je redno preverjanje strokovnosti urejeno v 22. členu Pravilnika o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih (v nadaljevanju: Pravilnik), ki v prvem odstavku določa, da Strokovni svet preverja strokovnost sodnih izvedencev, sodnih cenilcev in sodnih tolmačev praviloma tako, da oceni ustreznost najmanj petih dokazil o strokovnem izpolnjevanju, ki so bila izdana v časovnem obdobju petih let, za katerega se strokovnost preverja, pri čemer se mora večina navedenih dokazil nanašati na strokovno področje ali podpodročje oziroma jezik, za katerega je sodni izvedenec, sodni cenilec ali sodni tolmač imenovan. Drugi odstavek pa določa, da predloži sodni izvedenec, sodni cenilec ali sodni tolmač navedena dokazila ministrstvu najpozneje v roku 30 dni po preteku petih let od imenovanja in po preteku vsakih nadaljnjih petih let.
V skladu z zgoraj navedenim stališčem glede podaljšanja rokov na podlagi ZZUSUDJZ se roka iz prvega in drugega odstavka 22. člena Pravilnika podaljšata za 64 dni, kar pomeni, da preveri Strokovni svet ustreznost najmanj petih dokazil, ki so bila izdana v časovnem obdobju petih let, podaljšanih za 64 dni, obveznost za predložitev dokazil ministrstvu pa se s 30 dni podaljša na 94 dni po preteku petih let od imenovanja in po preteku vsakih nadaljnjih petih let, in sicer za tiste sodne izvedence, sodne cenilce in sodne tolmače, ki so bili imenovani pred uveljavitvijo ZZUSUDJZ.
Z lepimi pozdravi,
Rado Fele
generalni direktor
Priloge:
Odslej bodo morali vsi obiskovalci sodišč, starejši od 12 let, izpolnjevati pogoj PCT, sicer ne bodo mogli vstopiti v prostore sodišča. Razen v nujnih zadevah lahko posamezniki vloge vlagajo le po pošti ali portalu eSodstvo. Vsa sodišča pa bodo še vedno opravljala naroke in druga procesna dejanja, odločala, vročala sodna pisanja in izvajala uradne ure v vseh zadevah, so objavili na spletni strani vrhovnega sodišča. Odredba o posebnih ukrepih velja do konca leta, določa pa tudi obvezno uporabo zaščitne maske.(več)
Priloge:
ZADEVA: ZSICT – pojasnilo glede statusa uradne osebe
Spoštovani,
Strokovni svet je na 19. redni seji dne 17. 5. 2021 sprejel sklep, da se Ministrstvo za pravosodje zaprosi za proučitev možnost pridobitve statusa uradne osebe za sodne izvedence, sodne cenilce in sodne tolmače v času, ko opravljajo delo za sodišče in za druge državne organe, in o svoji odločitvi seznani Strokovni svet. Če pridobitev statusa uradne osebe za sodne izvedence, sodne cenilce in sodne tolmače ni mogoča, pa naj ministrstvo prouči možnosti zaščite sodnih izvedencev, sodnih cenilcev in sodnih tolmačev v času opravljanja dela na terenu.
Ministrstvo je navedeno zaprosilo proučilo in podaja naslednje ugotovitve: Kazenski zakonik (v nadaljevanju KZ-1) v prvem odstavku 99. člena opredeljuje, katere osebe se lahko štejejo za uradne osebe. Po 4. točki prvega odstavka 99. člena KZ-1 je uradna oseba lahko tudi druga oseba, ki opravlja posamezne uradne naloge na podlagi pooblastil, ki jih ji daje zakon ali na podlagi zakona izdani predpisi (javno pooblastilo) ali na podlagi zakona sklenjena pogodba o arbitraži. Vrhovno sodišče je v sodbi Ips 85640/2010 z dne 9. 3. 2018 zavzelo stališče, da »gre pri uradni osebi po 4. točki prvega odstavka 99. člena KZ-1 za t.i. „nepravo“ uradno osebo, saj pojem ni vezan na delovanje pri državnem organu, temveč na osebo zunaj državnega organa, ki je na podlagi pooblastil, ki jih ji daje zakon ali na podlagi zakona izdani predpisi, pooblaščena za opravljanje posameznih nalog.« Zato je tudi »kot uradno dejanje treba šteti tisto dejanje, ki ga izvršijo uradne osebe (subjektivni kriterij) in se nanaša na opravljanje njenih nalog (objektivni kriterij), ki jih morajo opraviti na podlagi zakona oziroma podzakonskega predpisa v okviru svojih službenih pooblastil, praviloma po vnaprej predpisanem postopku.«. V sklepu VSL II KP 52236/2018 z dne 3. 12. 2020 pa Vrhovno sodišče zaključi, da »status uradne osebe torej ni nekaj, kar bi obstajalo samo zase, temveč le v povezavi s storjenim oz. opuščenim dejanjem«.
Status sodnih izvedencev, sodnih cenilcev in sodnih tolmačev je določen v 2. členu Zakona o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih4 (v nadaljevanju ZSICT), in sicer so to osebe, imenovane za neomejen čas, s pravico in dolžnostjo, da sodišču na njegovo zahtevo podajo izvid in mnenje glede strokovnih vprašanj, za katera tako določa zakon ali glede katerih sodišče meni, da mu je pri njihovi presoji potrebna pomoč strokovnjaka (sodni izvedenci), podajo izvid o gospodarskih lastnostih stvari ali pravice ter cenitev njene vrednosti oziroma vrednosti na njej povzročene škode (sodni cenilci) ali pa da tolmačijo na narokih oziroma prevajajo listine (sodni tolmači). Glede na navedeno, imajo sodni izvedenci, sodni cenilci in sodni tolmači status uradne osebe po 4. točki prvega odstavka 99. člena KZ-1 vselej, kadar dajejo izvide, mnenja in cenitve ter zagotavljajo prevode in tolmačenja po prvem in drugem odstavku 3. člena ZSICT kot sodni izvedenci, sodni cenilci in sodni tolmači, ne pa tudi, ko navedene naloge opravljajo po izjemi, ki jo določa tretji odstavek 3. člena ZSICT. Navedeno pomeni, da sodnim izvedencem, sodnim cenilcem in sodnim tolmačem statusa uradne osebe ni treba posebej pridobiti, saj so sodni izvedenci in sodni cenilci uradne osebe vedno, kadar dajejo izvide, mnenja in cenitve na zahtevo sodišča v sodnem postopku ali na zahtevo upravnega organa v upravnem postopku ali če delujejo na podlagi drugega zakona ali uredbe, ki določa njihovo delovanje. Sodni tolmači pa so uradne osebe vedno, kadar zagotavljajo tolmačenja in prevode na zahtevo sodišča ali drugega državnega organa ali na zahtevo stranke zaradi uveljavljanja njenih pravic ali če delujejo na podlagi drugega zakona ali uredbe, ki določa njihovo delovanje.
Prijazen pozdrav,
Rado Fele
v. d. generalnega direktorja
Priloge:
Spoštovani!
V Uradnem listu št. 146/2021 je bil objavljen nov Odlok o načinu izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja za zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2 (v nadaljevanju: Odlok). V skladu z določbo drugega odstavka 5. člena Odlok glede izpolnjevanja PCT pogoja od 15. septembra dalje velja tudi za vse osebe, ki so uporabniki storitev ali udeleženi ali prisotni pri izvajanju dejavnosti ali v okoljih v Republiki Sloveniji, pri čemer dejavnost sojenja ni opredeljena kot izjema.
Glede na navedeno PCT pogoj do morebitne spremembe (poleg za zaposlene na sodiščih – prvi odstavek 5. člena Odloka) velja tudi za stranke oziroma druge udeležence v postopkih in obiskovalce sodišč, kar so sodišča dolžna preverjati skladno s 7. členom Odloka. Tako zaposlenim kot tudi vsem drugim osebam, ki pogoja PCT ne izpolnjujejo, se od 15. 9. 2021 vstop v prostore sodišča zavrne. O procesnih posledicah neudeležbe stranke oziroma drugega udeleženca postopka pri izvedbi procesnega dejanja iz razloga zavrnitve vstopa zaradi neizpolnjevanja pogoja PCT, odloča sodnik v konkretni zadevi.
Pojasnjujemo, da bomo na Vrhovnem sodišču v okviru Službe za upravljanje projektov v najkrajšem času vse obrazce vabil dopolnili s posebnim opozorilom na nujnost izpolnjevanja pogoja PCT za stranke in druge udeležence postopkov. Prosimo, da ste v svoji komunikaciji s strankami na ta obvestila pozorni.
mag. Damijan Florjančič
predsednik
Priloge:
Sodni izvedenci, sodni cenilci in sodni tolmači lahko vstopajo v prostore sodišč skozi službeni vhod, kjer se bodo izkazali s svojo službeno izkaznico.
Priloge:
»Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih,« je objavljen na naslovu:
Na podlagi 83.a člena Zakona o sodiščih ( Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 45/08, 96/09, 86/10 – ZJNepS, 33/11, 75/12 – ZSPDSLS-A, 63/13, 17/15, 23/17 – ZSSve, 22/18 – ZSICT, 16/19 – ZNP-1, 104/20 in 203/20 - ZIUPOPDVE) izdaja predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije
O D R E D B O
o spremembi odredbe o posebnih ukrepih iz 83.a člena Zakona o sodiščih zaradi razglašene epidemije nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije
V Odredbi o posebnih ukrepih iz 83. a člena Zakona o sodiščih zaradi razglašene epidemije nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije št. Su 407/2020-457 z dne 28. 1. 2021 (Uradni list RS, št. 12/21, 37/21, 47/21 in 58/21) se 6. točka (Veljavnost odredbe) spremeni tako, da se glasi: „Ta odredba začne veljati 31. januarja 2021 in velja do vključno 15. 6. 2021.“
Ta odredba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije
mag. Damijan Florjančič
Povezava na besedilo: odredba-vsrs-28-1-21.pdf, sprememba-odredbe-vsrs-13-5-21.pdf
ZADEVA: Izdaja sklepov o priznanju stroškov sodnih izvedencem, cenilcem in tolmačem
Spoštovani,
v Uradu predsednika Vrhovnega sodišča RS smo s strani Ministrstva za pravosodje prejeli pisanje podpredsednika Strokovnega sveta za sodno izvedenstvo, sodno cenilstvo in sodno tolmačenje, iz katerega izhaja, da sodni tolmači v času razglašene epidemije opravijo svoje delo na sodišču, sodišča pa ne izdajo sklepa o priznanem plačilu, zaradi česar ni pravne osnove za izplačilo nagrade tolmačem, ki so opravili svoje delo.
Prosimo vas, da na vaših sodiščih preverite, kakšne so možne rešitve, da lahko pride do čimprejšnjega izplačila nagrad izvedencem, cenilcem in sodnim tolmačem za preteklo opravljeno delo.
Lepo pozdravljeni,
Rado Brezovar
generalni sekretar
Povezava na besedilo: izdaja-sklepov-o-priznanju-stroskov.pdf
Vsa sodišča bodo od 1. 2. 2021 opravljala naroke in druga procesna dejanja, odločala, vročala sodna pisanja in izvajala uradne ure v vseh zadevah, v skladu z omejitvami, kot izhajajo iz strokovnih priporočil NIJZ.
Povezava na besedilo: odredba-vsrs-28-1-21.pdf
Ljubljana, 10. januarja (STA) - Omejeno poslovanje sodišč je bilo v petek podaljšano do konca meseca. V skladu s tem so sodišča tudi za prihodnji teden razpisala naroke le v nujnih zadevah, kazenskih zadevah, ki jim grozi skorajšnje zastaranje, in delovno-socialnih sporih.
Vrhovno sodišče je v četrtek v uradnem listu objavilo spremembe odredbe o posebnih ukrepih na področju pravosodja zaradi epidemije, s katerimi je omejeno poslovanje sodišč podaljšalo do 31. januarja.
Po omenjeni odredbi sodišča od 16. novembra poslujejo v omejenem obsegu, v neomejenem obsegu pa obravnavajo le nujne zadeve in kazenske zadeve, v katerih bi kazenski pregon zastaral v šestih mesecih od uveljavitve odredbe. Dodatno lahko glede na četrtkove spremembe v neomejenem obsegu poslujejo tudi v individualnih sporih o obstoju ali prenehanju delovnega razmerja, v sporih o pravicah na področju obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja, obveznega zdravstvenega zavarovanja in obveznega zavarovanja za primer brezposelnosti ter v sporih o pravici do denarne socialne pomoči.
Odredba tudi določa, da v času omejenega poslovanja sodišč procesni roki v nenujnih zadevah ne tečejo.
Neomejeno poslovanje sicer ne velja za vse nujne zadeve, določene v zakonu o sodiščih. Odredba določa, da se med nujne zadeve z neomejenim poslovanjem ne štejejo menični in čekovni protesti ter menične tožbe, popis zapustnikovega premoženja, zadeve za odvzem premoženja nezakonitega izvora po zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora ter upravni spori po zakonu o informacijskem pooblaščencu, po zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, po zakonu o kmetijskih zemljiščih in po zakonu o odnosih Republike Slovenije s Slovenci zunaj njenih meja.
98. Sklep o začasnem prenehanju teka rokov za uveljavljanje pravic strank v sodnih postopkih, določenih z zakonom, stran 269.
Na podlagi šestega odstavka 83.a člena Zakona o sodiščih (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 45/08, 96/09, 86/10 – ZJNepS, 33/11, 75/12 – ZSPDSLS-A, 63/13, 17/15, 23/17 – ZSSve, 22/18 – ZSICT, 16/19 – ZNP-1, 104/20 in 203/20 – ZIUPOPDVE) in predloga predsednika Vrhovnega sodišča Republike Slovenije št. Su 407/2020-384 z dne 7. 1. 2021 je Vlada Republike Slovenije sprejela
SKLEP
o začasnem prenehanju teka rokov za uveljavljanje pravic strank v sodnih postopkih, določenih z zakonom
I
Roki za uveljavljanje pravic strank v sodnih postopkih, določeni z zakonom, ne tečejo.
II
Ta sklep se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Ta sklep začne veljati 11. januarja 2021 in velja do 31. januarja 2021.
Št. 00720-1/2021
Ljubljana, dne 8. januarja 2021
EVA 2021-2030-0002
Vlada Republike Slovenije
Janez Janša
predsednik
ZADEVA: Sklep o začasnem prenehanju teka rokov za uveljavljanje pravic strank v sodnih postopkih, določenih z zakonom
Spoštovani,
Vlada RS je na predlog predsednika Vrhovnega sodišča RS na seji dne 16. 12. 2020 sprejela Sklep o začasnem prenehanju teka rokov za uveljavljanje pravic strank v sodnih postopkih, določenih z zakonom (Ur. l. RS, št.190/20), s katerim se od 20. 12. 2020 do 10. 1. 2021 določa prenehanje teka rokov za uveljavljanje pravic strank v sodnih postopkih, ki so določeni z zakonom.
Vlada RS je sicer v tem tednu začasno in v omejenem obsegu sprostila izvajanje javnega prevoza ter sprejela nekaj drugih ukrepov, s katerimi je v določenih segmentih in na določenih območjih delno sprostila gibanje in javno življenje, kljub navedenemu pa je bilo ocenjeno, da trenutna epidemiološka situacija in predvsem začasna narava sprejetih ukrepov ne daje zadostne podlage za sprejem nove Odredbe predsednika vrhovnega sodišča, ki bi že lahko odpravila sprejete omejitve v zvezi z izvajanjem sodne oblasti.
Zaenkrat ocenjujemo, da bi do sprostitve poslovanja sodišč lahko prišlo po 10. januarju 2021, če bo epidemiološka situacija to dopuščala. Po tem datumu bi medsebojno usklajeno začeli teči procesni roki in roki za uveljavljanje pravic strank v sodnih postopkih, določeni z zakonom, sodišča pa bi lahko začela z izvajanjem narokov tudi v nenujnih zadevah v skladu s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Vsekakor bomo pred iztekom predlaganega roka ponovno ocenili razmere ter upoštevaje druge, do takrat sprejete ukrepe Vlade, odločili o nadaljnjem poslovanju sodišč in vas o vsem tekoče obveščali.
Lepo pozdravljeni,
Rado Brezovar
generalni sekretar
Povezava na besedilo: odredba-vrhovno-sodisce.pdf
Odredba o posebnih ukrepih iz 83.a člena Zakona o sodiščih zaradi razglašene epidemije nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije
Na podlagi 83.a člena Zakona o sodiščih (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 45/08, 96/09, 86/10 – ZJNepS, 33/11, 75/12 – ZSPDSLS-A, 63/13, 17/15, 23/17 – ZSSve, 22/18 – ZSICT, 16/19 – ZNP-1 in 104/20) izdaja predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije
O D R E D B O
o posebnih ukrepih iz 83.a člena Zakona o sodiščih zaradi razglašene epidemije nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije
1. Epidemija nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije in prepoved javnega prevoza potnikov na ozemlju Republike Slovenije
Vlada Republike Slovenije je z Odlokom o razglasitvi epidemije nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 146/20) dne 19. 10. 2020 za 30 dni razglasila epidemijo nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije. Dne 13. 11. 2020 pa je Vlada Republike Slovenije izdala Odlok o začasni prepovedi, omejitvah in načinu izvajanja prevoza potnikov na ozemlju Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 165/20), ki začne veljati 16. 11. 2020 in s katerim se zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije COVID-19 začasno prepoveduje javni prevoz potnikov na ozemlju Republike Slovenije. S prepovedjo javnega prevoza potnikov na ozemlju Republike Slovenije je v večjem obsegu omejeno tudi redno izvajanje sodne oblasti.
2. Obseg poslovanja sodišč
Vsa sodišča od 16. 11. 2020 poslujejo v omejenem obsegu v skladu s 83. členom Zakona o sodiščih.
Ne glede na prejšnji odstavek sodišča poslujejo v neomejenem obsegu v kazenskih zadevah, v katerih bi kazenski pregon zastaral v šestih mesecih od uveljavitve te odredbe.
Zadeve, ki se ne glede na tretji odstavek 83. člena Zakona o sodiščih ne štejejo za nujne zadeve so:
– menični in čekovni protesti ter menične tožbe,
– popis zapustnikovega premoženja,
– zadeve za odvzem premoženja nezakonitega izvora po Zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora,
– upravni spori po Zakonu o informacijskem pooblaščencu,
– upravni spori po Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju,
– upravni spori po Zakonu o kmetijskih zemljiščih,
– upravni spori po Zakonu o odnosih Republike Slovenije s Slovenci zunaj njenih meja.
V nujnih zadevah in v zadevah iz drugega odstavka te točke sodišča razpisujejo naroke in opravljajo druga procesna dejanja, odločajo, vročajo sodna pisanja in izvajajo uradne ure, v skladu z omejitvami, kot izhajajo iz strokovnih priporočil Nacionalnega instituta za javno zdravje (v nadaljevanju: strokovna priporočila).
V nenujnih zadevah in v zadevah, ki se v skladu s tretjim odstavkom te točke ne štejejo za nujne, sodišča odločajo in vročajo sodna pisanja, ne izvajajo pa narokov in ne opravljajo drugih procesnih dejanj, ki neizogibno terjajo fizično prisotnost strank ali drugih udeležencev sodnega postopka in ne izvajajo uradnih ur.
Procesni roki v nenujnih zadevah in v zadevah, ki se v skladu s tretjim odstavkom te točke ne štejejo za nujne, v skladu s četrtim odstavkom 83. člena Zakona o sodiščih ne tečejo. Procesni roki v teh primerih začnejo teči prvi naslednji dan po javno objavljenem preklicu predsednika Vrhovnega sodišča, na kar sodišče opozori stranko na sodnem pisanju, ovojnici ali drugi listini, ki se priloži pisanju.
3. Posebni ukrepi
Posebni ukrepi, ki določajo način poslovanja sodišč, upoštevaje epidemijo nalezljive bolezni COVID-19, ne glede na določbe zakona, ki ureja sodniško službo, zakonov, ki urejajo sodne postopke, in Sodnega reda, da se v čim večjem obsegu zagotovi redno izvajanje sodne oblasti, so:
3.1. Dostop do sodišča
Sodišča določijo vstopno točko v sodno stavbo za stranke, njihove pooblaščence in druge uporabnike sodnih storitev ter posebno vstopno točko v sodno stavbo za sodnike in sodno osebje, kjer je prostorsko to mogoče. Na vstopnih točkah se izvedejo vsi potrebni preventivni ukrepi za preprečitev virusne okužbe nalezljive bolezni COVID-19, vključno z merjenjem telesne temperature vsem vstopajočim in objavi pisno obvestilo za vse vstopajoče o uvedenih preventivnih ukrepih, ki veljajo v prostorih sodišča.
Razen v nujnih zadevah in zadevah, v katerih sodišče posluje v neomejenem obsegu, stranke, njihovi pooblaščenci in druge osebe:
1. vloge vlagajo le po pošti ali preko portala eSodstvo v postopkih, kjer je to omogočeno,
2. za komunikacijo s sodišči uporabljajo objavljene elektronske naslove in telefonske številke v času uradnih ur.
Na sodišče lahko pridejo stranke, njihovi pooblaščenci in druge osebe, ki niso vabljene, samo v času uradnih ur ob predhodni najavi, ki se dogovori preko objavljenih elektronskih naslovov ali telefonskih številk.
3.2. Naroki, seje in zaslišanja
Naroki, seje in zaslišanja se, če so izpolnjeni tehnični in prostorski pogoji, lahko izvedejo videokonferenčno, ob ustreznem upoštevanju ostalih procesnih pogojev za izvedbo procesnega dejanja.
Na narokih, sejah in zaslišanjih, ki se ne izvedejo videokonferenčno, mora biti razdalja med sodniki, sodnim osebjem, strankami, njihovimi pooblaščenci in drugimi osebami, ki niso iz istega gospodinjstva, vsaj 1,5 metra, vsi morajo nositi zaščitno opremo, prostor pa mora biti razkužen in prezračen, skladno s strokovnimi priporočili. Vodijo se seznami prisotnosti s kontaktnimi podatki vseh prisotnih oseb.
Naroki v nenujnih zadevah in v zadevah, ki se v skladu s tretjim odstavkom 2. točke te odredbe ne štejejo za nujne, se v času veljavnosti te odredbe štejejo za preklicane, razen če so sklicani videokonferenčno.
3.3. Javnost glavne obravnave
Z namenom preprečitve širjenja virusne okužbe nalezljive bolezni COVID-19, varovanja zdravja in življenja ljudi in zagotovitve delovanja sodišč ter zagotavljanja izvajanja pravic in obveznosti lahko sodnik oziroma predsednik senata začasno omeji javnost celotne glavne obravnave ali njenega dela in določi druge primerne varovalne ukrepe v skladu s strokovnimi priporočili.
3.4. Drugi ukrepi
Druge ukrepe dodatno določi za vsa sodišča predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije, za posamezno sodišče pa vsak predsednik sodišča.
4. Preverjanje upravičenosti ukrepov
Predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije tedensko preverja upravičenost ukrepov, določenih v tej odredbi.
5. Prenehanje veljavnosti prejšnje odredbe in veljavnost drugih ukrepov
Z dnem uveljavitve te odredbe preneha veljati Odredba o posebnih ukrepih iz 83.a člena Zakona o sodiščih zaradi razglašene epidemije nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije št. Su 407/2020 (Uradni list RS, št. 148/20).
Drugi ukrepi z dne 20. 10. 2020, izdani na podlagi Odredbe o posebnih ukrepih iz 83.a člena Zakona o sodiščih zaradi razglašene epidemije nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije št. Su 407/2020 (Uradni list RS, št. 148/20), ostanejo v veljavi.
6. Veljavnost odredbe
Ta odredba začne veljati 16. novembra 2020 in velja do preklica. To odredbo prekliče predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije, ko prenehajo razlogi zanjo.
Št. Su 407/2020
Ljubljana, dne 13. novembra 2020
Predsednik
Vrhovnega sodišča Republike Slovenije
mag. Damijan Florjančič
Povezava na besedilo: odredba-vrhovno-sodisce.pdf
Vabimo na strokovno usposabljanje na daljavo v sredo, 18. novembra 2020 ob 16:00:
SEPARACIJSKI PROCESI PRI OSEBNIH ZAŠČITNIH MASKAH in
UPRAVLJANJE OPERATIVNIH TVEGANJ
Povezava na celotno vabilo: vabilo-sicos.pdf
Opravljanje dela sodnih izvedencev – odgovor
Spoštovani,
Ministrstvo za pravosodje nam je odstopilo vaš dopis, v katerem postavljate vprašanje glede prehajanja med statističnimi rdečimi regijami za opravljanje dela sodnih izvedencev in strank, ki sodelujejo pri opravljanju dela sodnih izvedencev. Prav tako postavljate vprašanje, kakšna dokazila so potrebna ob morebitni kontroli s strani policistov ob prehajanju statističnih regij.
Trenutno veljavni Odlok o začasni delni omejitvi gibanja ljudi in omejitvi oziroma prepovedi zbiranja ljudi zaradi preprečevanja okužb s SARS-CoV-2 (Uradni list RS, št. 147/20, v nadaljevanju; odlok) v 4. členu predvideva izjeme od omejitve prehajanja med statističnimi regijami. Glede na vaše vprašanje smo mnenja, da je delo sodnega izvedenca mogoče uvrstiti pod izjemo, določeno v 1. točki 4. člena odloka, ki določa, da je prehajanja za posameznika dovoljeno za "prihod in odhod na delo ter izvajanje delovnih nalog«.
Glede prisotnosti strank v postopku sodnega izvedenca, ki bi se izvajale v drugi statistični regiji, pa menimo, da odlok predvideva izjemo v 8. točki 4. člena Odloka, ki določa, da je prehajanje za posameznika dovoljeno za »dostop do izvajanja nalog, povezanih z delovanjem pravosodnih in upravnih organov ter organov pregona.«
Ob morebitni kontroli prehajanja statističnih regij, sodni izvedenci dokazujejo upravičenost prehajanja administrativnih regij s sklepom ali odredbo, s katero so bili imenovani za izdelavo izvida in mnenja ali s kakšnim drugim dokumentom, ki izkazuje dejansko upravičenost. Stranke, ki se bodo udeležile postopka, pa lahko upravičenost prehajanja administrativnih regij dokazujejo z vabilom ali na kakšen drug način, ki izkazuje upravičenost prehajanja administrativnih regij.
Lep pozdrav.
mag. Lado Bradač
generalni direktor višji sekretar
Odredba predsednika Vrhovnega sodišča Republike Slovenije – obvestilo in posredovanje odredbe v seznanitev
Obveščamo vas, da je 19. 10. 2020 predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije izdal Odredbo o posebnih ukrepih iz 83.a člena Zakona o sodiščih zaradi razglašene epidemije nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: Odredba), ki je objavljena v Uradnem listu RS, št. 148/20. Odredbo vam v seznanitev posredujemo v prilogi tega dopisa.
V Odredbi je predsednik določil obseg poslovanja sodišč, tako da vsa sodišča opravljajo naroke in druga procesna dejanja, odločajo, vročajo sodna pisanja in izvajajo uradne ure v vseh zadevah v skladu z omejitvami, kot izhajajo iz strokovnih priporočil Nacionalnega instituta za javno zdravje. Odredba določa tudi posebne ukrepe, ki določajo način poslovanja sodišč, upoštevaje epidemijo, in se nanašajo na dostop do sodišč vključno z vlaganjem vlog, izvedbo narokov, sej in zaslišanj ter omejevanje javnosti glavne obravnave.
Lepo pozdravljeni.
Zlatko Ratej
DRŽAVNI SEKRETAR
Odredba o posebnih ukrepih iz 83.a člena Zakona o sodiščih zaradi razglašene epidemije nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije
1. Epidemija nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije
Vlada Republike Slovenije je z Odlokom o razglasitvi epidemije nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 146/20) 19. 10. 2020 za 30 dni razglasila epidemijo nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije.
2. Obseg poslovanja sodišč
Vsa sodišča opravljajo naroke in druga procesna dejanja, odločajo, vročajo sodna pisanja in izvajajo uradne ure v vseh zadevah, v skladu z omejitvami, kot izhajajo iz strokovnih priporočil Nacionalnega instituta za javno zdravje (v nadaljevanju strokovna priporočila).
3. Posebni ukrepi
Posebni ukrepi, ki določajo način poslovanja sodišč, upoštevaje epidemijo nalezljive bolezni COVID-19, ne glede na določbe zakona, ki ureja sodniško službo, zakonov, ki urejajo sodne postopke, in Sodnega reda, da se v čim večjem obsegu zagotovi redno izvajanje sodne oblasti, so:
3.1. Dostop do sodišča
Sodišča določijo vstopno točko v sodno stavbo za stranke, njihove pooblaščence in druge uporabnike sodnih storitev ter posebno vstopno točko v sodno stavbo za sodnike in sodno osebje, kjer je prostorsko to mogoče. Na vstopnih točkah se izvedejo vsi potrebni preventivni ukrepi za preprečitev virusne okužbe nalezljive bolezni COVID-19, vključno z merjenjem telesne temperature vsem vstopajočim in objavi pisno obvestilo za vse vstopajoče o uvedenih preventivnih ukrepih, ki veljajo v prostorih sodišča.
Razen v nujnih zadevah, ki jih določa tretji odstavek 83. člena Zakona o sodiščih, stranke, njihovi pooblaščenci in druge osebe:
1. vloge vlagajo le po pošti ali preko portala eSodstvo v postopkih, kjer je to omogočeno,
2. za komunikacijo s sodišči uporabljajo objavljene elektronske naslove in telefonske številke v času uradnih ur.
Na sodišče lahko pridejo stranke, njihovi pooblaščenci in druge osebe, ki niso vabljene, samo v času uradnih ur ob predhodni najavi, ki se dogovori preko objavljenih elektronskih naslovov ali telefonskih številk.
3.2. Naroki, seje in zaslišanja
Naroki, seje in zaslišanja se, če so izpolnjeni tehnični in prostorski pogoji, lahko izvedejo videokonferenčno, ob ustreznem upoštevanju ostalih procesnih pogojev za izvedbo procesnega dejanja.
Na narokih, sejah in zaslišanjih, ki se ne izvedejo videokonferenčno, mora biti razdalja med sodniki, sodnim osebjem, strankami, njihovimi pooblaščenci in drugimi osebami, ki niso iz istega gospodinjstva, vsaj 1,5 metra, vsi morajo nositi zaščitno opremo, prostor pa mora biti razkužen in prezračen, skladno s strokovnimi priporočili. Vodijo se seznami prisotnosti s kontaktnimi podatki vseh prisotnih oseb. Sodišče prekliče naroke, kjer ni mogoče zagotoviti njihovega izvajanja v skladu prejšnjim odstavkom.
3.3. Javnost glavne obravnave
Z namenom preprečitve širjenja virusne okužbe nalezljive bolezni COVID-19, varovanja zdravja in življenja ljudi in zagotovitve delovanja sodišč ter zagotavljanja izvajanja pravic in obveznosti lahko sodnik oziroma predsednik senata začasno omeji javnost celotne glavne obravnave ali njenega dela in določi druge primerne varovalne ukrepe v skladu s strokovnimi priporočili.
3.4. Drugi ukrepi
Druge ukrepe dodatno določi za vsa sodišča predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije, za posamezno sodišče pa vsak predsednik sodišča.
4. Preverjanje upravičenosti ukrepov
Predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije tedensko preverja upravičenost ukrepov, določenih v tej odredbi.
5. Veljavnost odredbe in drugih ukrepov
Ta odredba začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in velja do javno objavljenega preklica predsednika Vrhovnega sodišča Republike Slovenije, ko prenehajo razlogi zanjo.
Št. Su 407/2020
Ljubljana, dne 19. oktobra 2020
Predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije
mag. Damijan Florjančič
Obvestilo: odredba_VSRS2_P.pdf
Odredba o posebnih ukrepih iz 83.a člena Zakona o sodiščih zaradi razglašene epidemije nalezljive bolezni COVID-19 na območju Republike Slovenije: odredbaVSRS19-10.pdf
ZSICT – pojasnilo v zvezi s pobudo za podaljšanje roka za preverjanje strokovnosti
Spoštovani,
z gornjim elektronskim zaprosilom ministrstvo naprošate za razmislek glede podaljšanja roka za preverjanje strokovnosti za sodne izvedence, sonde cenilce in sodne tolmače iz sedanjih pet, na šest let. Navajate, da je zaradi trajajoče pandemije COVID-19 bistveno manj izobraževalnih seminarjev, zato bo sodnim tolmačem težko izpolniti zahtevo po predložitvi petih dokazil o dodatnem strokovnem izobraževanju. Nadalje sklepate še, da bo tudi po koncu epidemije marsikateri sodni tolmač več pozornosti kot dodatnemu izobraževanju namenil samemu prevajalskemu delu. Zaradi navedenega ministrstvo pozivate, da razmisli o podaljšanju obdobja za preverjanje strokovnosti sodni izvedencev, sodnih cenilcev in sodnih tolmačev. V nadaljevanju vam podajamo naše pojasnilo.
Področje sodnih izvedencev od 1. januarja 2019 sistemsko ureja Zakonu o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih1 (v nadaljevanju: ZSICT), ki poleg statusa sodnih izvedencev, sodnih cenilcev in sodnih tolmačev ureja še pogoje in postopek imenovanja in razrešitve ter njihovo disciplinsko odgovornost. Poleg tega zakon ureja še pristojnosti in način delovanja Strokovnega sveta za sodno izvedenstvo, sodno cenilstvo in sodno tolmačenje, vodenje imenikov in evidenc, strokovno izpopolnjevanje, preizkuse strokovnosti, plačilo za opravljeno delo in druga vprašanja, ki se nanašajo na področje sodnega izvedenstva, sodnega cenilstva in sodnega tolmačenja. Na podlagi ZSICT je bil izdan tudi Pravilnik o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih2 (v nadaljevanju: Pravilnik), ki med drugim ureja tudi način rednega preverjanja strokovnosti.
Strokovno izpopolnjevanje je umeščeno v VI. Poglavje ZSICT, sam način preverjanja strokovnosti pa določa 27. člen ZSICT. ZSICT, skladno s ciljem po večjem vključevanju stroke, preverjanje strokovnosti sodnih izvedencev, sodnih cenilcev in sodnih tolmačev poverja Strokovnemu svetu za sodno izvedenstvo, sodno cenilstvo in sodno tolmačenje (prvi odstavek 27. člena ZSICT). Praviloma se strokovnost preverja na način predložitve dokazil o strokovnem izpopolnjevanju ter seznanitvi z novimi dognanji in metodami v stroki oziroma o sodelovanju na posvetovanjih in strokovnih izobraževanjih (drugi odstavek 27. člena ZSICT). Če pa Strokovni svet predložena dokazila oceni kot neustrezna ali nezadostna (tretji odstavek 22. člena Pravilnika), ali zaradi nastopa kakšnih drugih okoliščin, lahko strokovnost in praktične sposobnosti sodnega izvedenca, sodnega cenilca in sodnega tolmača po tretjem odstavku 27. člena ZSICT preveri tudi na enega od naslednjih načinov:
- s predlaganjem oprave posebnega preizkusa strokovnosti;
- s preverjanjem vestnosti izdelave treh naključno predloženih anonimiziranih prepisov izvedenskih mnenj, cenitev ali prepisov prevodov, izdelanih v minulem obdobju imenovanja;
- z upoštevanjem mnenj, priporočil, ocen ali drugih dokazil o strokovnem izpopolnjevanju ali
- z določitvijo drugega ustreznega načina, ki bo zagotovil preverjanje strokovnosti sodnega izvedenca, sodnega cenilca ali sodnega tolmača.
Glede na navedeno menimo, da ima Strokovni svet, kljub trenutnim razmeram, ki jih narekuje pandemija COVID-19, dovolj možnosti, da prilagodi oziroma izbere primeren način preverjanja strokovnosti tudi za tiste sodne izvedence, sodne cenilce in sodne tolmače, ki v zakonsko določenem obdobju petih let ne bodo uspeli zbrati zadostnega števila potrdil o strokovnem izpopolnjevanju.
Z lepimi pozdravi,
Rado FELE
v.d. generalnega direktorja
Celoten dokument: 007-7-2020-35_ZSICT_pojasnilo_v_zve_P.pdf
Spoštovani!
Zaradi nastanka izrednega dogodka (pojava korona virusa) ste v preteklih dneh sprejeli številke ukrepe, vse z namenom zagotavljanja pogojev za izvajanje sodnega poslovanja v mejah možnega oz. nujnega in na način, ki bo omogočal varnost vaših zaposlenih v največji možni meri.
Posledice sprejetih ukrepov, zlasti tistih, ki se nanašajo na spremenjeno organizacijo dela zaposlenih (npr. odreditev zaposlenim delo od doma ali odreditev čakanja na domu) se zato odražajo tudi v postopkih poravnave obveznosti, ki jih ima vaše sodišče do sodnih izvedencem, cenilcev in tolmačev in ki jih tako ni mogoče vedno ažurno oz. na zakoniti rok poravnati.
Na navedeno dejstvo je Društvo sodnih izvedencev in cenilcev geodetske stroke Slovenije pa tudi nekateri sodni tolmači v preteklih dneh že opozorilo Ministrstvo za pravosodje. V pozivu ministrstvu so izpostavili njihovo težko finančno situacijo v teh kriznih razmerah, saj v številnih primerih le ti poslujejo zgolj s sodiščem in so tako plačila sodišč za opravljene storitve in povračilo materialnih stroškov nastalih v okviru sodnih postopkov njihov edini vir sredstev za preživljanje.
Sprejemajo določila Odredbe o posebnih ukrepih zaradi nastanka pogojev iz prvega odstavka 83.a člena Zakona o sodiščih, a želijo opozoriti na tudi na spoštovanje določil 50. člena Pravilnika o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih, ki predpisuje pravila odločanja o nagradi in povračilu stroškov ter o izplačilu za obveznosti, o katerih je bilo že pred nastopom kriznega obdobja pravnomočno odločeno in e-računi sodišču že tudi poslani. To pomeni, da je potrebno dokumentacijo kot podlago za plačilo le še posredovati vašim finančno računovodskim službam, ki so pooblaščena za izvajanje plačil.
Zavedamo se vaših okrnjenih organizacijskih zmožnosti v tem obdobju, toda na podlagi sporočenega vas prosimo, da vseeno poskusite zagotoviti pogoje – raziskati možnosti, kako organizirati pretok dokumentacije, ki bo omogočil pravočasno oz. čim hitrejše plačilo obveznosti, kjer so izpolnjeni vsi pogoji, potrebni za poravnavo obveznosti za opravljeno storitev in povračilo stroškov.
V pripravljenem osnutku dodatnih interventnih ukrepov je tudi predlagana sprememba plačilnega roka v primeru plačil zasebnim subjektom, ki je opredeljena v prvem odstavku 32. člena Zakona o izvrševanju proračunov RS za leti 2020 in 2021, iz 30 dnevnega plačilnega roka na 8 dnevni rok. V kolikor bo sprememba sprejeta, vas prosimo, da tudi to upoštevate pri poravnavanju obveznosti do zasebnih subjektov, kjer so hkrati izpolnjeni vsi ostali potrebni pogoji.
Prosimo vas, da z dopisom seznanite tudi predsednike – ce okrajnih sodišč.
Lepo vas pozdravljamo.
Rado Brezovar
generalni sekretar
Delo sodnih izvedencev, sodnih cenilev in sodnih tolmačev v času epidemije virusne okužbe SARS-CoV-2 (COVID-19)
Spoštovani, kot je znano, je bila z Odredbo ministra za zdravje dne 12. 3. 2020 ob 18. uri na območju Republike Slovenije razglašena epidemija nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19). Istega dne je ministrica za pravosodje predsedniku Vrhovnega sodišča RS podala tudi predlog za ugotovitev obstoja večjega izrednega dogodka na podlagi 83. a člena Zakona o sodiščih1 (v nadaljnjem besedilu: ZS). Predsednik Vrhovnega sodišča RS je nato 13. 3. 2020 podpisal Odredbo, iz katere izhaja, da zaradi nastanka izrednega dogodka, t.j. epidemije nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) – koronavirus, ki lahko v večjem obsegu ovira nemoteno oziroma redno izvajanje sodne oblasti, vsa sodišča od 16. 3. 2020 opravljajo naroke in odločajo samo v nujnih zadevah, kot to določa 83. člen ZS. Namen aktivacije in ukrepov 83. a člena ZS je, da se zagotovi nemoteno in redno izvajanje sodne oblasti v zadevah, ki so nujne z vidika delovanja sodstva in države.
Udeleženci sodnih postopkov so tudi sodni izvedenci, sodni cenilci in sodni tolmači, ki so dolžni svoje delo opravljati v skladu z Zakonom o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih2 in Pravilnikom o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih3 ter v rokih, ki jim jih določi sodišče. Glede na trenutno situacijo v državi predlagamo, da sodišča dane okoliščine upoštevajo pri določanju rokov za izdelavo izvedenskih mnenj, cenitev in prevodov ter da morebitne zamude pri prevzemanju spisov in izdelavi izvedenskih mnenj, cenitev in prevodov v zadevah, ki niso nujne, sprejemajo z razumevanjem. Za izdelavo izvedenskih mnenj in cenitev je namreč pogosto potrebno, da sodni izvedenci in sodni cenilci vzpostavijo stike s strankami, kar pa vdani situaciji iz objektivnih razlogov ni vedno mogoče, glede na oblastno zapovedane omejitve pa tudi ni priporočljivo. S predmetnim dopisom seznanjamo tudi Strokovni svet za sodno izvedenstvo, sodno cenilstvo in sodno tolmačenje, pri čemer bi želeli opozoriti na določilo drugega odstavka 2. člena Pravilnika o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih, v skladu s katerim je sodni izvedenec, sodni cenilec in sodni tolmač, če ugotovi, da svojega dela ne more opraviti v določenem roku, dolžan to v 15 dneh po prejemu sklepa ali odredbe, s katero je bil imenovan za izdelavo izvida in mnenja oziroma cenitve ali prevoda, o tem obvestiti sodišče ali drug državni organ. Elektronski naslovi posameznih sodišč, na katere lahko sodni izvedenci, sodni cenilci in sodni tolmači posredujejo obvestila, so objavljeni na njihovih spletnih straneh.
Lepo vas pozdravljam,
mag. Evelin PRISTAVEC-TRATAR
generalna direktorica
Celoten dokument: SICT_epidemija_P_st_007-84-2020.pdf
ZDRUŽENJE SICOS, ki ima status društva v javnem interesu v pravosodju, organizira strokovno izpopolnjevanje z naslovom: BIM TEHNOLOGIJA
Vsebina:
1.Kratek uvod
2. Uvod v BIM: a) Razvoj gradbeništva in BIM-a, b) Terminologija, c) stanje po svetu in v Sloveniji, d) Uporabe BIM-a
3. BIM literatura: a) standardi in smernice po svetu in v Sloveniji, b) Razvoj BIM-a v Sloveniji
4. Delo z BIM-om: Generalen pogled (udeleženci, nove vloge), b) Naročnik BIM zahteve, EIR, razpisi), c) Projektant (BEP, delotoki, modeliranje, PIM, CDE, koordinacija), d) izvajalec (uporabe, 4D, spremljava gradnje), e) Upravljalec (COBie, 6D).
5. BIM programska oprema: a) Modelirniki, b) Pregledovalniki
6. Primeri iz prakse: a) Logistični center Arja vas LIDL, b) Karavanški predor- druga cev
7. Zaključki
Predavatelj: Jure Česnik, mag. inž.grad.
Delavnica bo 12. novembra 2019 ob 16 uri na Fakulteti za strojništvo, Aškerčeva 6, Ljubljana predavalnica II/4
Parkiranje možno na dvorišču fakultete, vhod iz Rimske ceste, prosim pozvoni na zvonec na rampi.
Cena udeležbe: 30,00€ člani SICOS, ostali 50,00€. Vsak udeleženec prejme pisno potrdilo o prisotnosti na strokovnem usposabljanju.
Za občanke in občane možen ogled ali pridobiti določene informacije pol ure pred začetkom delavnice,
Prijavite se v tajništvo SICOS-a ga. Poloni Lavš, gsm 041 829 204 ali na elektronski naslov: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.
ZDRUŽENJE SICOS, Ki JE PRIDOBILO STATUS DRUŠTVA V JAVNEM INTERESU: ORGANIZIRA DELAVNICO Z NASLOVOM :
•Ekologija diesel motorjev
•Ocenjevanje škod EUROTAX novosti
•Servisiranje in garancije
•Primeri iz prakse
Predavatelj g. Janez Vodopija, ing.str.
Delavnica bo 15.10.2019 ob 16 uri na Fakulteti za strojništvo, Aškerčeva 6, Ljubljana, predavalnica III / 3 B.
Parkiranje možno na dvorišču fakultete, vhod iz Rimske ceste, prosim pozvoni na zvonec na rampi.
Cena udeležbe na seminarju je : 30,00 € člani SICOS, ostali 50,00 €.
Vsak udeleženec prejme pisno potrdilo o prisotnosti delavnice.
Za občanke in občane je možen ogled ali pridobiti določene informacije pol ure pred začetkom predavanja delavnice.
Prijavite se v tajništvu SICOS-a ga. Polona Lavš, gsm 041 829 214 ali po elektronski pošti: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.
Ljubljana, 02.10.2019
SICOS – Združenje sodnih izvedencev in sodnih cenilcev strojev in opreme Slovenije je pred kratkim pridobilo status nevladne organizacije v javnem interesu na področju pravosodja.
S pridobitvijo tega statusa je združenje SICOS izpolnilo eno od zahtev novega Zakona o sodnih izvedencih, sodnih cenilcih in sodnih tolmačih (ZSICT).
Ta status pa rednim članom združenja SICOS omogoča, da se smejo sklicevati na svoj status sodnega izvedenca ali sodnega cenilca tudi v drugih primerih, ne le na zahtevo sodišč
V A B I L O NA DELAVNICO
Združenje SICOS organizira delavnico z naslovoma:
Stara kripa ali žlahten starodobnik – Starodobna cestna vozila, predavatelj mag. Janko Uratnik
in
Vpliv pnevmatik na varno vožnjo in vzroki za poškodbe, predavatelj mag. Tihomir Kacjan
Delavnica bo v sredo 24.10.2018, od 16:15 do 19,00 ure v predavalnici II /4 na Fakulteti za strojništvo, Aškerčeva 6, 1000 Ljubljana (parkiranje možno na dvorišču, vhod iz Rimske ceste, pozvoniti na zvonec na rampi in vratar odpre rampo).
Kratka vsebina :
1. predavanje: Zadnjih nekaj let na cestah ali na različnih prireditvah vse bolj pogosto srečujemo starodobna vozila. Zanimanje zanje, pa naj gre za ljubezen do stare tehnike, za domotožje po starih časih naše mladosti, za druženje sorodnih duš ali pa želje po dobrem investiranju, še raste. Namen predavanja je opredeliti kaj je starodobno cestno vozilo, kako jih strokovno ovrednotimo, kako jih pravilno identificiramo, kako ocenjujemo njegovo vrednost in prikazati nekaj primerov pri obravnavi starodobnikov.
2. predavanje: Osnove označevanja tovornih in osebnih pnevmatik (dimenzije),pomen indeksov nosilnosti in hitrosti, označevanje pnevmatik po evropski nalepki ( kotalni upor, oprijem na mokripodlagi, hrup), vpliv tlaka v pnevmatiki na porabo goriva in obrabo, najpogostejše poškodbepnevmatik ter vzroki za njihov nastanek. Po obeh predavanjih bo čas namenjen za razpravo in vprašanja.Predavanje je namenjeno sodnim izvedencem in cenilcem, zavarovalničarjem, pooblaščencem za preverjanje skladnosti vozil, ljubiteljem motorizacije, ter drugim ljubiteljem starodobne tehnike, ki sena tak ali drugačen način srečujejo s starodobniki, ter vsem, ki si želijo obogatiti znanje opnevmatikah.
Cena udeležbe na delavnici : 30,00 € za člane SICOS, ostali 50,00 €. Vsak udeleženec prejme pisnopotrdilo o prisotnosti na delavnici.
Za občanke in občane se dodatna pojasnila izvede 30 minut pred uradnim predavanjem in je brez kotizacije.
Prijave sprejema ga. Polona Lavš, gsm 041 829 214 ali po elektronski pošti : Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate. .
Ljubljana, 09.10.2018 Predsednik SICOS: prof. dr. Vincenc Butala
Delavnica bo 27.03.2018 z začetkom ob 16 uri na Fakulteti za strojništvo, Aškerčeva 6, Ljubljana predavalnica II / 4. Predavatelj: g.Andrej Pečjak, strojni inženir.
Parkiranje možno na parkirišču Fakultete za strojništvo, vhod iz Rimske ceste (pozvoni na zvonec na rampi).
Cena udeležbe na delavnici je: 30,00€ člani SICOS-a, ostali 50,00€. Vsak udeleženec prejme pisno potrdilo o prisotnosti na delavnici.
Prijavite se v tajništvu SICOS-a ga. Polona Lavš, gsm 041 829 214 ali po elektronski pošti: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate. .
Združenje sodnih izvedencev in sodnih cenilcev, strojev in opreme Slovenije – SICOS
Slovenčeva 15, 1000 Ljubljana
organizira Delavnico za sodne izvedence in sodne cenilce z naslovom:
ZDRASTVENA VARNOST HRANE, VODE IN ZRAKA
ki bo v torek 24.10.2017 ob 16. uri v predavalnici II/4 na Univerzi v Ljubljani, Fakulteti za strojništvo,
Aškerčeva 6, 1000 Ljubljana.
Parkirišče je brezplačno zagotovljeno na parkirišču Fakultete za strojništvo, vhod na parkirišče iz
Rimske ceste.
Program predavanja:
- Od 16. do 17:45. ure: »Vpliv tehnološke opreme in strojnih instalacija na zdravstveno varnost
hrane, vode in zraka v bivalnih in delovnih prostorih« (doc.dr. Darko Drev, univ.dipl.inž.kem.inž.).
- Od 18. do 18:45. ure: »Zdravstveni vidik varnosti hrane, vode in zraka« (predstavnik NIJZ)
Prijavnica za delavnico je 30 € za člane SICOS, za nečlane pa 50 €. Plačilo je možno na transakcijski
račun združenja SICOS ali neposredno na sami delavnici.
Prijave zbira tajništvo SICOS po elektronski pošti: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate. , ali na GSM 041 829214 ali na tel. 01
530 71 20.
Vsak udeleženec prejme pisno potrdilo o sodelovanju / udeležbi na delavnici.
Delavnica je objavljena na spletni strani: ww.sicos.si
O organizaciji delavnice obveščamo Ministrstvo za pravosodje – CIP.
Ljubljana, 4. 10.2017
DELAVNICA ZA SODNE IZVEDENCE in CENILCE :
» TOPLOTNE ČRPALKE »
V torek 13.12.2016 od 16 ure do predvidoma 19 ure v predavalnici II/4 na Fakulteti za strojništvo, Aškerčeva 6, Ljubljana. Možnost parkiranja na dvorišču Fakultete, vhod iz Rimske ceste.
Predavatelj: dr. Janko Remec, u.d.i.s
Vabljeni sodni izvedenci in cenilci različnih strok.
Prijavnina na delavnico je 20,00 € za člane SICOS-a in 50,00 € za nečlane.
Prijave zbira tajništvo SICOS po elektronski pošti: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate. , ali na gsm 041 829 214 ali na tel. 01 530 71 20
Delavnica je objavljena na spletni strani: www.sicos.si
O organizaciji delavnice je obveščeno Ministrstvo za pravosodje- CIP.
Ljubljana, 24.11.2016
Predsednik SICOS-a
prof. dr. Vincenc Butala, u.d.i.s.
DELAVNICA ZA SODNE IZVEDENCE :
» ANALIZE IZVEDENIŠKIH MNENJ- PRIMERI – ZA AVTOMOBILSKO STROKO »
Združenje sodnih izvedencev in sodnih cenilcev , strojev in opreme Slovenije - SICOS prireja delavnico, ki bo v sredo, 19.10.2016 od 16 ure do predvidoma 19 ure v predavalnici II / 4 na Fakulteti za strojništvo, Aškerčeva 6, 1000 Ljubljana. Možnost parkiranja na dvorišču Fakultete.
Vabljeni tudi vsi ostali: sodni izvedenci in cenilci različnih strok.
Predavatelja: Ivan Žitnik, u. d .i .s. in Janez Vodopija, ing. str.
Prijavnina na delavnico je 30,00 € za člane SICOS-a in 60,00 € za nečlane.
Prijave za udeležbo zbira tajništvo SICOS na elektronsko pošto : Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate. , gsm 041 -829 214, tel. 01 530 71 20.
Delavnica bo objavljena na naši spletni strani : www.sicos.si. Obvestili bomo tudi Ministrstvo za pravosodje- CIP.
Ljubljana, 03.10.2016
Predsednik SICOS-a
prof. dr.Vincenc Butala, u.d.i.s.
DELAVNICA ZA SODNE IZVEDENCE IN SODNE CENILCE
Naslov: VLOGA IZVEDENCA PRI ODŠKODNINSKIH ZAHTEVKIH ZARADI POPLAV
Teze:
- predpostavke odškodninske odgovornosti – nastanek škode in obseg škode
- imenovanje izvedenca v sodnem postopku – obseg naloge v povezavi z zahtevkom in v povezavi z obsegom zavarovanja
- angažiranje izvedenca s strani zavarovalnice in pomen izvedenskega mnenja v morebitnem sodnem postopku
- sodna praksa z razlago zanimivejših sodni odločb
Združenje sodnih izvedencev in sodnih cenilcev strojev in opreme Slovenije SICOS prireja delavnico,ki bo v sredo 08.06.2016 ob 16, 30 uri do predvidoma 19 ure v predavalnici III / 4 na Fakulteti zastrojništvo, Aškerčeva 6, 1000 Ljubljana. Možnost parkiranja na dvorišču Fakultete.
Sodelovala bosta predstavnik Zavarovalnice in sodnica g-a Dida Volk, univ. dipl. pravnica.
Prijavnina na delavnico je 30,00 € za člane SICOS in 60,00 € za nečlane.
Prijave za udeležbo zbira tajništvo SICOS na elektronsko pošto : Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate. , gsm 041 829 214, tel.01 530 71 20.
Delavnica bo objavljena na naši spletni strani : www.sicos.si in na Ministrstvu za pravosodje- CIP.
Ljubljana, 18.05.2016
Predsednik SICOS:
prof. dr. Vincenc Butala
Združenje sodnih izvedencev in sodnih cenilcev strojev in opreme Slovenije- SICOS organizira delavnico za avtomobilsko stroko:
1. Predstavitev sistema za vrednotenje škod na vozilih Audatex.
2. Sodobna karoserijska popravila z lepljenjem – menjava strehe.
3. Bencinski motor 1,2 TFSI – zgradba in krmiljenje
4. Hibridna vozila
5. Zakon o varstvu potrošnikov – okvare in stvarne napake na vozilih.
Delavnica bo potekala dne 10.11. 2015 od 16,00 do 19 ure v predavalnici II / 4 na Fakulteti za strojništvo, Aškerčeva 6, 1000 Ljubljana. Možnost parkiranja na dvorišču, vhod iz Rimske ceste.
Prijavnina na delavnico je 30 € za člane SICOS in 60 € za nečlane.
Prijave za udeležbo zbira tajništvo SICOS na elektronsko pošto : Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate. , gsm 041 829 214.
Delavnica bo objavljena na naši spletni strani: www.sicos.si . Obvestili bomo tudi Ministrstvo za pravosodje.
Ljubljana, 23.10.2015
Vodja delavnice: Predsednik SICOS:
Janez Vodopija, ing. str. prof. dr. Vincenc Butala
VABILO na Zbor članov združenja »SICOS« - 25. marca 2015 ob 17,00 uri na Fakulteti za strojništvo, Aškerčeva 6, Ljubljana, predavalnica II/4. več
Združenje sodnih izvedencev in sodnih cenilec strojev in opreme Slovenije SICOS prireja delavnico z naslovom:
»Forenzične preiskave« ugotavljanje vzroka požara in rekonstrukcija streljanja
(predstavljeni bodo številni primeri iz prakse) več
Združenje sodnih izvedencev in sodnih cenilec strojev in opreme Slovenije SICOS
prireja delavnico za sodne cenilce z naslovom:
Delavnica: »MSOV 2013 in pisanje ocenjevalnega poročila v skladu z MSOV 2013 »
Delavnica je namenjena predvsem sodnim cenilcem za avtomobilsko stroko in cenilcem za stroje in opremo. več
Združenje sodnih izvedencev in sodnih cenilcev strojev in opreme Slovenije SICOS prireja delavnico z naslovom
"Sodnik in sodni izvedenec ter cenilec: kakovost sodelovanja in možnosti za izboljšave"
Delavnica bo potekala v torek, 15.10.2013, od 16:00 do predvidoma 19:00 v Leskovarjevi sobi na Fakulteti za strojništvo v Ljubljani. Parkirate lahko tudi na dvorišču fakultete.
Prijavnina na delavnico je 30 evro za člane SICOS in 60 evro za nečlane.
Prijave za udeležbo zbira tajništvo SICOS na tel.št. 01-530-71-20, 041-829-214 ali po elektronski pošti na naslov
Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.
.
Ministrstvo za pravosodje RS v sodelovanju z Združenjem sodnih izvedencev in sodnih cenilcev strojev in opreme Slovenije – SICOS
vabi v soboto, 28.09.2013 ob 8:30 uri na izpopolnjevalni seminar za sodne cenilce strojev in opreme.
Člane združenja SICOS obveščamo, da so v članskem delu spletne strani združenja objavljeni nekateri strokovni članki, ki so bili predstavljeni na izobraževalnih seminarjih.
Člane združenja SICOS obveščamo, da so skladno z Zakonom o sodiščih in s Pravilnikom o sodnih izvedencih in sodnih cenilcih do konca prvega meseca v koledarskem letu dolžni Ministrstvu za pravosodje na naslov Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate. sporočiti izjavo o točnosti in vsako spremembo svojih kontaktnih podatkov.